TTVK kaappasi Piraattilahden

Teksti: Ari Karkimo |  | 42
kaappasi piraattilahden

Jos joku laittomien aineistojen perässä verkossa samoava osuu piraattilahti.fi-sivustolle, edessä voi olla pienoinen yllätys. Sivu näyttää olevan aivan omiaan torrenttien hakuun, mutta todellisuus on toisenlainen: kyseessä on TTVK:n (Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry) piratisminvastaisen kamppailun työkalu.

Jos joku laittomien aineistojen perässä verkossa samoava osuu piraattilahti.fi-sivustolle, edessä voi olla pienoinen yllätys. Sivu näyttää olevan aivan omiaan torrenttien hakuun, mutta todellisuus on toisenlainen: kyseessä on TTVK:n (Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry) piratisminvastaisen kamppailun työkalu.

TTVK on rekisteröinyt vahvasti Pirate Bayn suuntaan viittaavan domain-nimen itselleen ja avannut sivuston eilen.

Etusivulla uppoavan merirosvolaivan alla on hakukenttä ja haun apuna on erilaisia linkkejä esimerkiksi musiikkiin, peleihin ja tv-ohjelmiin. On aivan sama, tekeekö haun vai painaako jotain linkeistä, eteen latautuu seuraavanlainen valistussivu:

SINULLA KÄVI TUURI!

Elokuvat, TV-sarjat, musiikki, pelit ja kirjat...

...ovat kaikki vain muutaman klikkauksen päässä! Ja täysin laillisesti!

Tiesitkö, että Suomessa on tällä hetkellä toiminnassa lukuisia laillisia kulttuurin ja viihteen nettipalveluita? Esimerkiksi musiikkipalveluita on yli 15 ja niiden kautta on kuunneltavissa lähes 30 miljoonaa kappaletta! Palvelut ovat turvallisia, helppokäyttöisiä ja jotkut jopa kuluttajalle ilmaisia.”

Tekstin alla on linkit DWNLD.fi- ja Pro Music -sivustoille, joilla esitellään lukuisia tapoja hankkia kaipaamiaan sisältöjä laillisesti.

Kommentoi 42Kommentoi

Ilmoita asiaton sisältö

Kiss my ass.

Lainaa
[quote author="Vierailija: Keijo Räävi" time="13.02.2013 klo 02:28"]

Kiss my ass.

[/quote]
Ilmoita asiaton sisältö

piraattilahti.org
on myös 'kaapattu'.
Sen on 'kaapannut' TPB.

Lainaa
[quote author="Vierailija: P.Bisse" time="13.02.2013 klo 02:54"]

piraattilahti.org
on myös 'kaapattu'.
Sen on 'kaapannut' TPB.

[/quote]
Ilmoita asiaton sisältö

Nykyisellään mahdottomuus upottaa tuota kuuluisaa paattia,sen verran hajautetusti ja älykkäästi palvelu on onnistuttu maailmalle jakamaan.

Lainaa
[quote author="Vierailija: ps-u_I_a@" time="13.02.2013 klo 03:05"]

Nykyisellään mahdottomuus upottaa tuota kuuluisaa paattia,sen verran hajautetusti ja älykkäästi palvelu on onnistuttu maailmalle jakamaan.

[/quote]
Ilmoita asiaton sisältö

Eikös Nikki saanut tuomion juuri kopioituaan erään toisen yhdistyksen sivut ja laittanut sen omalle palvelimelleen? Eli tavallaan TTVK syyllistyy copyright rikokseen laittaessaan TPB sivut omalle saitilleen ... nam nam ...

Lainaa
[quote author="Vierailija: piraatti" time="13.02.2013 klo 03:24"]

Eikös Nikki saanut tuomion juuri kopioituaan erään toisen yhdistyksen sivut ja laittanut sen omalle palvelimelleen? Eli tavallaan TTVK syyllistyy copyright rikokseen laittaessaan TPB sivut omalle saitilleen ... nam nam ...

[/quote]
Ilmoita asiaton sisältö

Koitin hakea PDF-tiedostoa: "Kuinta tuhota TTVK ja tienata miljoonia siinä sivussa" mutta sain vain tuon mainitun mainostekstin ruudulle. Tietääkö kukaan, mikä laillinen latauspalvelu pitää sisällään kyseisen teoksen?


TTVK syyllistyy copyright rikokseen laittaessaan TPB sivut omalle saitilleen ...

Olet oikeassa. Viestiä ruotsin puolelle ja asia välittömästi TO-oikeuteen!
Lainaa
[quote author="Vierailija: StapioV" time="13.02.2013 klo 03:29"]

Koitin hakea PDF-tiedostoa: "Kuinta tuhota TTVK ja tienata miljoonia siinä sivussa" mutta sain vain tuon mainitun mainostekstin ruudulle. Tietääkö kukaan, mikä laillinen latauspalvelu pitää sisällään kyseisen teoksen?


TTVK syyllistyy copyright rikokseen laittaessaan TPB sivut omalle saitilleen ...

Olet oikeassa. Viestiä ruotsin puolelle ja asia välittömästi TO-oikeuteen![/quote]
Lue kaikki kommentit keskusteluista

Keskustelualue on suljettu